Markedet · 1000-1499 Kbh.K.
Indre By i tal.
Ejerlejligheder i 1000-1499 Kbh.K.: 83.629 kr./m² i 2026 K1, ↑ 20,3 % på et år, ↑ 42,5 % på fem år. 540 handler de seneste tolv måneder, 74 dages salgstid.
M²-pris
83.629 kr./m²
↑ 20,3 % vs. 2025 K1
Handler, 12 mdr.
540
↑ 18,4 % vs. forrige 12 mdr.
Til salg, ultimo
214
↑ 9,2 % vs. 2025 K1
Salgstid, dage
74
↓ 33,9 % vs. 2025 K1
M²-pris · Indre By mod København
Kilde: Finans Danmark, Boligmarkedsstatistikken (BM011/BM021/BM031) · hentet 2026-09-04
Vis som tabel
| Periode | Indre By (kr./m²) | København (kr./m²) |
|---|---|---|
| 2016 K1 | 41.922 | 32.451 |
| 2016 K2 | 44.033 | 34.348 |
| 2016 K3 | 46.008 | 34.842 |
| 2016 K4 | 45.508 | 35.314 |
| 2017 K1 | 46.494 | 36.563 |
| 2017 K2 | 49.422 | 37.796 |
| 2017 K3 | 50.236 | 39.247 |
| 2017 K4 | 50.249 | 39.332 |
| 2018 K1 | 51.883 | 40.611 |
| 2018 K2 | 51.389 | 40.896 |
| 2018 K3 | 50.737 | 40.318 |
| 2018 K4 | 49.387 | 39.825 |
| 2019 K1 | 49.354 | 40.385 |
| 2019 K2 | 50.656 | 40.003 |
| 2019 K3 | 50.389 | 39.952 |
| 2019 K4 | 51.033 | 40.918 |
| 2020 K1 | 50.111 | 41.352 |
| 2020 K2 | 53.590 | 42.428 |
| 2020 K3 | 55.003 | 42.953 |
| 2020 K4 | 56.628 | 45.155 |
| 2021 K1 | 58.667 | 47.835 |
| 2021 K2 | 63.638 | 50.232 |
| 2021 K3 | 64.856 | 50.819 |
| 2021 K4 | 62.472 | 50.092 |
| 2022 K1 | 65.764 | 51.615 |
| 2022 K2 | 68.737 | 52.767 |
| 2022 K3 | 63.487 | 49.126 |
| 2022 K4 | 58.179 | 45.568 |
| 2023 K1 | 59.355 | 46.304 |
| 2023 K2 | 62.819 | 48.072 |
| 2023 K3 | 62.778 | 50.038 |
| 2023 K4 | 61.461 | 50.956 |
| 2024 K1 | 61.830 | 49.920 |
| 2024 K2 | 65.605 | 52.168 |
| 2024 K3 | 64.767 | 52.859 |
| 2024 K4 | 67.357 | 54.793 |
| 2025 K1 | 69.520 | 57.417 |
| 2025 K2 | 71.356 | 60.606 |
| 2025 K3 | 74.852 | 64.287 |
| 2025 K4 | 79.705 | 68.108 |
| 2026 K1 | 83.629 | 72.447 |
Handler pr. kvartal · Indre By
Kilde: Finans Danmark, Boligmarkedsstatistikken (BM011/BM021/BM031) · hentet 2026-09-04
Vis som tabel
| Periode | Handler (antal) |
|---|---|
| 2023 K2 | 101 |
| 2023 K3 | 103 |
| 2023 K4 | 128 |
| 2024 K1 | 101 |
| 2024 K2 | 109 |
| 2024 K3 | 98 |
| 2024 K4 | 121 |
| 2025 K1 | 128 |
| 2025 K2 | 147 |
| 2025 K3 | 143 |
| 2025 K4 | 139 |
| 2026 K1 | 111 |
Salgstid, dage · Indre By
Kilde: Finans Danmark, Boligmarkedsstatistikken (BM011/BM021/BM031) · hentet 2026-09-04
Vis som tabel
| Periode | Salgstid (dage) |
|---|---|
| 2016 K1 | 104 |
| 2016 K2 | 114 |
| 2016 K3 | 83 |
| 2016 K4 | 88 |
| 2017 K1 | 102 |
| 2017 K2 | 82 |
| 2017 K3 | 85 |
| 2017 K4 | 107 |
| 2018 K1 | 96 |
| 2018 K2 | 91 |
| 2018 K3 | 93 |
| 2018 K4 | 109 |
| 2019 K1 | 108 |
| 2019 K2 | 98 |
| 2019 K3 | 94 |
| 2019 K4 | 107 |
| 2020 K1 | 116 |
| 2020 K2 | 125 |
| 2020 K3 | 101 |
| 2020 K4 | 105 |
| 2021 K1 | 95 |
| 2021 K2 | 72 |
| 2021 K3 | 85 |
| 2021 K4 | 89 |
| 2022 K1 | 97 |
| 2022 K2 | 86 |
| 2022 K3 | 94 |
| 2022 K4 | 77 |
| 2023 K1 | 112 |
| 2023 K2 | 99 |
| 2023 K3 | 101 |
| 2023 K4 | 102 |
| 2024 K1 | 97 |
| 2024 K2 | 122 |
| 2024 K3 | 97 |
| 2024 K4 | 105 |
| 2025 K1 | 112 |
| 2025 K2 | 85 |
| 2025 K3 | 83 |
| 2025 K4 | 78 |
| 2026 K1 | 74 |
Kvadratmeterprisen ligger i 2026 K1 på sit hidtil højeste niveau i vores tal, 83.629 kr./m². Handlerne det seneste år ligger over femårsgennemsnittet for området.